Przejdź do treści

ATROFIA

    Wyraz obcy „atrofia„, pochodzący z greckiego słowa „atrophia”, co oznacza „niedożywienie”, odnosi się w medycynie do procesu zanikania tkanek lub organów. Atrofia może dotyczyć różnych części ciała i występuje, gdy tkanki tracą swoją objętość, masę i funkcjonalność, co jest zwykle wynikiem braku użytkowania, niedoboru żywieniowego lub choroby.

    Atrofia może przybierać różne formy, na przykład:

    • Atrofia mięśniowa występuje, gdy mięśnie nie są regularnie używane, na przykład w wyniku długotrwałej nieaktywności fizycznej, unieruchomienia lub choroby. Mięśnie stają się słabsze i mniejsze.
    • Atrofia mózgowa odnosi się do utraty neuronów i połączeń nerwowych w mózgu, co może być spowodowane starzeniem się, chorobami neurodegeneracyjnymi, jak choroba Alzheimera, czy urazami głowy.
    • Atrofia skóry to zanik tkanki skórnej, który może być spowodowany starzeniem się, długotrwałym stosowaniem sterydów, promieniowaniem lub chorobami skóry.

    Atrofia jest często związana z procesami chorobowymi lub starzenia, ale może też być wynikiem braku aktywności lub specyficznych warunków środowiskowych. Rozpoznanie i leczenie atrofii zależy od przyczyny i obszaru ciała, który jest dotknięty. W niektórych przypadkach proces atrofii można odwrócić lub spowolnić poprzez fizjoterapię, odpowiednią dietę i leczenie farmakologiczne.


    WYRAZY OBCE - najczęściej odwiedzane