Przejdź do treści

BILARD

  (fr. billard)

  „BILARD” pochodzi z języka francuskiego („billard”) i w polskim oznacza rodzaj gry, która jest popularna na całym świecie. Gra ta odbywa się na specjalnym stole, wyposażonym w obite zielonym sukieniem blaty i otoczonym bandami, po których odbijają się kule. Bilard wymaga umiejętności, precyzji, a także strategicznego myślenia.

  Istnieją różne warianty gry w bilard, wśród których najpopularniejsze to:

  1. Pool: Gra rozgrywana na stole z sześcioma otworami (jednym w każdym rogu i dwoma pośrodku dłuższych boków stołu). Używa się zestawu 16 kul: jednej białej kuli bicia (cue ball) i 15 kolorowych kul, w tym czarnej kuli numer 8. Celem gry jest wbicie określonych kul w odpowiedniej kolejności.
  2. Snooker: Ta wersja bilardu wykorzystuje większy stół i mniejsze kule niż pool. Gracze muszą wbijać kule w określonej kolejności, naprzemiennie czerwone i kolorowe, zdobywając punkty za każdą wbity kolor.
  3. Karambol: W tej wersji bilardu stół nie ma otworów. Gra polega na uderzaniu dwoma lub trzema kulami w taki sposób, aby odbijały się one od band i uderzały w siebie. Punkty zdobywa się za każde prawidłowe uderzenie, tzw. karambol.

  W bilardzie istotna jest technika uderzenia, wybór odpowiedniego kija, jak również zdolność do przewidywania trajektorii kul oraz efektów ich zderzeń. Gra ta jest uznawana zarówno za rozrywkę, jak i sport, z profesjonalnymi turniejami i zawodami na całym świecie. Bilard jest także popularną formą spędzania czasu w barach, klubach i salach gier.


  WYRAZY OBCE - najczęściej odwiedzane